جهادی نیوز | jehadinews.com

+ A - شنبه 07 اسفند 1395 - 14:28:00 کد خبر: 9887 چاپ
معاون دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا، کسی که به‌دنبال تئوریزه کردن «وحشی‌گری داعش» به‌عنوان «بخشی از کلّیت اسلام» است، ایده‌هایی سختگیرانه برای رودررویی با باورمندان به این دین دارد.
تئوریسین «اسلام به‌مثابه وحشی‌گری» در کاخ سفید کیست؟

به گزارش جهادی نیوز ؛یکی از افراد مؤثر در تیم مشاوران و دستیاران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که جهت‌گیری‌های اصلی ترامپ را هدایت داده و شکل می‌دهند، «سباستین گورکا» است. به‌نوشته رسانه‌های آمریکایی، گورکا از همکاران قدیمی و مورد اعتماد «استیو بنون»، استراتژیست ارشد کاخ سفید و دستیار دونالد ترامپ است.

گورکا که از همکاران پیشین استیو بنون است، به‌همراه جارد کوشنر (داماد ترامپ و همسر ایوانکا ترامپ)، به‌عنوان مغزهای متفکر کاخ سفید از سوی رسانه‌ها معرفی می‌شوند.

وی در مصاحبه با فاکس‌نیوز که این روزها یکی از شبکه‌های همراه و حامی ترامپ شناخته می‌شود، شایعات منتشر شده درباره تمایلش به تفکر نازی‌ها را تکذیب کرد. وی در همین مصاحبه مدالی را بر سینه داشت که نشانی از یکی از رهبران مجارستانی بود که با نازی‌ها همکاری می‌کرد. خانواده گورکا مجارستانی هستند و وی اعلام کرد مدال متعلق به پدرش است.

پیشینه خانوادگی

پدر سباستین گورکا یک ناراضی کاتولیک در مجارستانِ دورانِ کمونیسم بود و پس از اینکه مشخص شد پیام‌هایی را به لندن ارسال می‌کند دستگیر و به حبس محکوم شد، با این حال توانست از زندان فرار کند و در سال 1956 وارد آمریکا شود.

پیشینه آکادمیک و دانشگاهی

به‌نوشته واشنگتن‌پست، پیشینه و اعتبار آکادمیک گورکا، خصوصاً درباره موضوع اسلام، «نحیف» است. وی در لندن به دانشگاه رفت و به‌مدت سه سال به‌عنوان سرباز ذخیره بخش اطلاعاتی در ارتش انگلیس خدمت کرد، در این مدت نیز روی نزاع‌های جاری در ایرلند شمالی کار می‌کرد. وی طی دهه 1990 و 2000 میلادی در اندیشکده‌های مختلفی در واشنگتن و اروپا حضور داشت، در همان زمان در مجارستان وارد دنیای سیاست نیز شده بود و مشاور وقت «ویکتور اوربان» (نخست‌وزیر وقت و کنونی مجارستان) شد. در همان سال‌ها نیز در «مرکز جورج‌ مارشال» آلمان که مخصوص تربیت افسران رده میانی نظامی ناتو و کشورهای متحد آن است نیز دوره‌های آموزشی ضدتروریسم را تدریس می‌کرد.

وی در سال 2008 دکترای خود را از دانشگاه «کورنیوس» بوداپست دریافت کرد. رساله دکترای وی راجع به «تفاوت بین تروریسم دوران جنگ سرد و تروریسم القاعده» بود. وی پس از چند ماه به «دانشکده امور امنیت بین‌الملل» که به‌تازگی از سوی پنتاگون تأسیس شده بود (و همچنان نتوانسته اعتبار بین‌دانشگاهی کسب کند) پیوست. گورکا طی سال‌های حضور در این دانشکده به‌عنوان یک مربی (رتبه‌ای پایین‌تر از استادیار) پویا و پژوهشگری غیرعادی توصیف شده است.

به‌نوشته واشنگتن‌پست، گورکا نه می‌تواند عربی صحبت کند و نه تاکنون در کشوری مسلمان‌نشین زندگی کرده است. بیشتر اطلاعات وی درباره اسلام حاصل ترجمه‌های انگلیسی موجود از متون اسلامی و تعامل با افسران خارجی بود که حدود دوسوم دانشجویان دانشکده امور امنیت بین‌الملل را تشکیل می‌دادند، دانشجویانی که اکثراً از کشورهای مسلمان هستند. گورکا در این دانشکده به‌دنبال این بود که بفهمد «دشمن» چگونه باورهای دینی خود را تفسیر می‌کند. وی در واکنش به انتقاد همکاران دانشگاهی‌اش از سخنانش مبنی بر اینکه «پیام‌های خشن قرآن، اصلی‌ترین عامل انگیزه‌بخش برای تروریسم است» می‌گفت که «در انجیل نیز مطالبی احمقانه وجود دارد».

ستاره اقبال گورکا زمانی درخشیدن گرفت که در سال 2014 توانست سمتی آموزشی در «دانشگاه تفنگداران دریایی» آمریکا به دست آورد. کرسی تدریس دانشگاهی وی از سوی توماس ساندرس ــ یکی مهمترین ارائه‌دهندگان کمک مالی به حزب جمهوری‌خواه و رئیس بنیاد هریتیج ــ تأمین مالی (تأسیس) شده بود. به‌گفته همکارانش، گورکا در اینجا نیز شیوه قدیم تدریسش را درباره اسلام در پیش گرفت تا جایی که همچنان فرضیات ساده‌انگارانه خود را درباره اسلام به زبان می‌آورد، به‌تعبیری، وی وضعیت‌های پیچیده و دشوار را به‌صورتی ساده‌انگارانه به تصویر می‌کشید و تصورات قالبی و پیش‌فرض‌های رایج بین دانشجویان را تأیید می‌کرد.

گورکا در مقابل درخواست همکاران دانشگاهی‌اش برای انتشار مقالات و نظریاتش در مجلات معتبر علمی (دارای سیستم داوری و همطراز‌خوانی) مقاومت کرده و می‌گفت: «من به‌فکر این باشم که کسی در این حوزه مقاله من را بخواند؟ ... من خودم را کسی می‌دانم که از شجاع‌ترین شجاع‌ها، مبارزان عرصه جنگ حمایت می‌کند. حال (باید در مجلات علمی مقاله‌ای) منتشر کنم یا مورد سرزنش قرار بگیرم؟ من ترجیح می‌دهم تا سرزنش شوم، از (پیشنهاد) شما متشکرم».

همکاری با استیو بنون

در همان ایامی که گورکا توانسته بود در دانشگاه تفنگداران دریایی آمریکا کرسی تدریسی به دست آورد، به‌عنوان مفسر خبری نیز با شبکه فاکس‌نیوز شروع به همکاری کرد و نهایتاً توانست نظر استیو بنون، سردبیر وبگاه خبری و تحلیل «بریت‌بارت» را جلب کند تا جایی که بنون به گورکا پیشنهاد داد تا به‌عنوان دبیر بخش امنیت ملی به وبگاه بریت‌بارت بپیوندد، جایی که بعدها به‌مثابه سکوی پرتابی برای وی شد و مسیر ورودش به کاخ سفید را هموار کرد.

نظراتی را که گورکا در شبکه فاکس‌نیوز منتشر می‌کرد، موجب نگرانی همکاران دانشگاهی‌اش در دانشگاه تفنگداران دریایی آمریکا می‌شد، زیرا بر این باور بودند که سخنان گورکا در این شبکه تلویزیونی ممکن است نشان دهنده این باشد که این دانشگاه با فرمانده کل قوا (رئیس جمهوری)‌ مخالفت می‌کند.

اسلام به‌مثابه چالشی تمدنی برای غرب

گورکا از جمله کسانی است که فکر می‌کند اسلام چالشی در سطح تمدنی برای غرب ایجاد کرده است. وی طی سال‌های گذشته از باورهای اسلامی همواره انتقاد می‌کرده است، زیرا از دید وی این باورها ذاتاً به‌کارگیری خشونت در راستای اهداف سیاسی را مجاز می‌شمارند. به‌باور گورکا، خطر جهادی‌گرایی یک چالش جهانی و فراتر از موضوع افراط‌گرایان است.

گورکا در کتابش، تحت عنوان «شکست‌دادن جهاد» ادعا می‌کند که اگر ایالات متحده خواهان نبرد علیه داعش است، باید از چارچوب «سنجیده‌روی سیاسی» و رعایت حساسیت‌های اقلیت‌های دینی خارج شود و اذعان کند که یک ایدئولوژی دینی در هسته مرکزی داعش وجود دارد. گورکا تنها اندکی پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به‌صراحت گفت:‌ «ما نمی‌توانیم دشمن را شکست دهیم مگر اینکه بفهمیم دین چگونه اقدامات آنها (دشمن) را الهام می‌بخشد و اهداف راهبردی خود را تعریف کنیم».

وی پیشتر در سال 2015 نیز در سخنانی وحشی‌گری داعش را ــ که آن‌روزها ویدئویی از سر بریدن یک روزنامه‌نگار آمریکایی را منتشر کرده بود ــ به کلّیت دین اسلام نسبت داد. وی بر این باور است که هدف نهایی اسلام اعمال «قوانین شریعت» در ایالات متحده است و تنها راه برای مقابله با رادیکالیسم، پناه بردن به رادیکالیسم است.

نقش‌آفرینی در کاخ سفید

گورکا در کاخ سفید در حال کار به‌روی چیزی است که آن را یک «شورای امنیت ملی در سایه» توصیف می‌کنند. گورکا به‌عنوان معاون دستیار رئیس جمهوری، عضو کانون تفکر و ایده‌پردازی تازه‌تأسیسی تحت عنوان «گروه ابتکارهای راهبردی» در کاخ سفید است. این واحد قرار است به‌صورت یک گروه کاری ویژه و با همکاری نهادهای فدرال و بخش خصوصی آمریکا روی اولویت‌ها و دستورکارهایی که هنوز ماهیت دقیق آنها مشخص نشده است، کار کند. منتقدان ادعا می‌کنند که این گروه در عمل به‌عنوان وزنه‌ای مقابل شورای امنیت ملی عمل خواهد کرد و در راستای اهداف استیو بنون ایجاد شده است، این در حالی است که گورکا  در سخنانی گفته است که این واحد جدید از شورای امنیت ملی «بسیار متفاوت» خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
  • جهادی نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند
  • اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند
  • توصيه مي شود به جاي ارسال كامنت هايي مشابه با نظرات منتشر شده ، از مثبت و منفی استفاده فرماييد.
آخرین اخبار

۲۴ آزمایشگاه در نقاط مختلف روستایی استان خوزستان احداث شد

نگهداری نهال‌ها مهمترین مساله در طرح‌های بیابان‌زدایی است

پاریس بدون رتوش+عکس

سرقت ۱۰۰ خودرو شاسی بلند و انتقال به پاکستان

دارابگرد، بزرگترین دیوار گلی جهان؛ شکوهی از کهن‌ترین دوران تمدنی ایران+ تصاویر

یک نماینده مجلس:کارگرانی که حقوق‌شان از یک میلیون کمتر است، چه نیاز به معافیت مالیاتی ۲ میلیونی دارند

تلاش برای تجمع انتخاباتی در چهارشنبه آخر سال و نوروز ۹۶/ در ایام فاطمیه تهدید امنیتی داشتیم

تبعیض آشکار مجلس دهم بین کارگر و کارمند/معافیت مالیاتی حقوق کارگران ۵۰۰هزار تومان کاهش یافت

برخی دنبال لیبرال کردن کشور هستند/ کشور در معرض سه فتنه است/ اینقدر مقاتله می‌کنیم تا فتنه‌ها برچیده شود

شجره ملعونه!/عکس

گلایه شهروندان ویس به عوارض دفع فاضلاب شهری

برپایی جشن بزرگ عید غدیر در شادگان

مشکل مالی برای جابه جایی واحدهای مناطق آلوده مسجدسلیمان وجود دارد

لزوم تکمیل ۱۹۵واحد مناطق آلوده مسجدسلیمان

یک فروند لنج باری در آبادان دچار حریق شد

دانش آموز خوزستانی عضو هیئت رئیسه مجلس دانش آموزی شد

واژگونی تانکر حامل روغن صنعتی در محور شوش - اهواز

یک خوزستانی دانشمند جوان ایران در سال ۲۰۱۶ شد

تداوم شرجی در خوزستان/ در نفس‌های آخر تابستان هم گرما دست‌ بردار نیست

مدال نقره مسابقات کشوری کاراته در دستان بانوان مسجدسلیمانی

عبدولی: تا المپیک ژاپن هستم

دوستدار برزیلی امام در ریو +عکس

70روستای مسجدسلیمان بوسیله تانکر آبرسانی می شوند

بازی تدارکاتی فولاد خوزستان بدون حضور تماشاگران برگزار شد

پخش مستند فاتح حاج عمران

ادای احترام خانواده شهید مدافع حرم به شیرمرد دجیل

در خرمشهر همه جزیره‌ای عمل می‌کنند

راه‌اندازی مجدد واحد تولید لاستیک مصنوعی پتروشیمی بندر امام

الکترونیکی شدن خدمات مدیریت امور اراضی خوزستان

آتش این‌بار به جان جنگل‌های اندیکا افتاد / زاگرس‌سوزی به اوج رسید

حسن عباسی رسما از ارتش عذرخواهی کرد

قیمت جدید شکر تصویب شد

یک کشتی اماراتی در بندر امام خمینی توقیف شد

مدیر دستگیرشده در ماموریت ها، غذای ۶۰۰ هزار تومانی سفارش می داد+سند

تقابل اهواز و تبریز، تشخیص عیار آبادانی‌ها

اعزام ۱۲ دانش‌آموز شادگانی به مسابقات کشوری قرآن، نماز و عترت

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفت‌وگو با فارس:

بیانات آیت الله موسوی جزایری

شرط گذاری سعودی‌ها برای حضور حجاج ایرانی!

تیراندازی در گورستان مسلمانان کانادا

جهانگیری: توان مهندسی ایران افتخار ملی است

تکذیب تماس ظریف و کری درباره آزمایش موشکی سپاه

بنا: مردم از من و خادم مدال طلا می‌خواهند، نه روحانی و گودرزی/ سناریو نوشته‌اند که خادم را برکنار کنند

نفر دوم سفارت اسپانیا در تهران: روابط ایران و اروپا رو به گسترش است

10 تروریست در مرز تونس با لیبی کشته شدند

سند توطئه عربستان و سودان علیه مصر فاش شد

جدول کامل قیمت انواع خودرو / 12 اسفند

گشایش ششمین کنگره ملی تروما و طب رزم در آبادان

پلیس آمریکا یک سیاه پوست دیگر را کشت/ تجمع معترضان در شهر "رالی" کارولینای جنوبی

سفر یکی از عوامل سازمان CIA به تهران/ وی از تمام دانشگاه‌ها بازدید کرده/ اسنادش را افشا خواهیم کرد

پربازدیدترین اخبار

روحانیون در سوگ شهدای غواص چه نوشتند؟

اظهارات متناقض اعضای تیم مذاکره کننده با اطلاعات فکت شیت مورد ادعای رئیس جمهور/ چرا مقامات دولتی درباره تحریم ها به تناقض گویی افتادند؟

آقای هاشمی! ظلم بزرگ را فتنه‌گران و حامیانشان در سال 88 مرتکب شدند

فرمانده برجسته ارتش عراق در نبرد با داعش کشته شد

تکذیب خودکشی نوجوان مورد تعرض قرار گرفته

هلاکت عضو سعودی جبهة النصرة در سوریه+عکس

نگاهی به قطعنامه شورای امنیت؛ بازگشت تحریم‌ها، محدودیت‌های موشکی و گزارش‌های دوره‌ای

ابراز خوشحالی داعش از شهادت جوان خرمشهری

محموله بزرگ قاچاق کالا و دارو در خرمشهر کشف شد

۱۷۵ شهید تفحص شده غواصان عملیات کربلای چهار هستند/زنده به گور کردن برخی از شهدا توسط صدام ملعون

تفسیر مفتضحانه روزنامه حامی هاشمی از لزوم سکوت بعد از تجاوز به جوانان ایرانی: تنش با آل سعود به صلاح نیست!/ تا زمانی که مذاکرات هسته ای ادامه دارد با عربستان با آرامش رفتار کنیم

اظهارات یونسی مستمسک تخریب وجهه ایران شد/ پاسخ عمل ناپسند سنا صرفا اعلام موضع سیاسی نیست

یک روز پس از چهارشنبه اخر سال/گزارش تصویری

آغاز به کار قطار زندگی

آزادسازی کامل مرکز صلاح‌الدین

عکس های جالب از آخرین جلسه هیأت دولت

فوتبال به روایت کاریکاتور

شجره ملعونه!/عکس

استقبال مردم از تیم مذاکره کننده هسته‌ای

مجلس ترحیم پدر حجت الاسلام شهاب مرادی